Bydlení

Máte doma tvrdou vodu? Perlátor si poradí i s vodním kamenem. Dejte mu šanci

Zvažujete nákup perlátoru na vodovodní kohoutek, který by šetřil vodu a tím i vaše domácí finance, ale obáváte se toho, že by se vám neustále ucpával? Problémy s vodním kamenem známe všichni a není třeba je detailně rozebírat. Snad jen dodáme, že pokud budete perlátorem a kohoutkem pouštět jen studenou vodu, možná bude mít toto zařízení delší životnost. Jestliže bude perlátorem protékat častěji voda teplá, vodní kámen se bude usazovat častěji.

Pozor na levné perlátory

Vaše obavy jsou na místě u levnějších typů perlátorů. Jejich životnost se pohybuje v případě velmi tvrdé vody okolo 2 let. Nejčastější scénář spočívá v tom, že vodní kámen poruší sítko perlátoru a ten tak vlastně přestane plnit svoji funkci. Výsledkem je opětovný nepřetržitý proud vody, jako v době, kdy jste perlátor na baterii ještě neměli. V některých případech bude stačit jen vyměnit sítko, u levnějších perlátorů bude vhodnější rovnou vyměnit celé zařízení.

Jak poznáte kvalitní perlátor?

Perlátor, který vydrží déle než 2 roky, by měl uvnitř obsahovat místo kovových plastové části, které jsou vůči vodnímu kameni odolnější. Kvalitu rozeznáte také podle ceny. Jak dlouho asi vydrží perlátor za 40 Kč? Když už budete do perlátorů investovat, volte kvalitnější modely, které budou ve vaší domácnosti fungovat celá léta. Kvalitní perlátory můžete koupit například ZDE. Při jejich nákupu si všímejte také záruky. Někteří výrobci nabízí standardní 2 roky, zatímco jiní se nebojí přistoupit až na pětiletou záruku. Mnohdy je ale životnost takových zařízení ještě delší.

Pevný nebo pohyblivý?

Při nákupu perlátoru si můžete vybrat mezi pevným a pohyblivým perlátorem. Pevný perlátor se montuje na samotný kohoutek a má často velmi jednoduchý mechanismus, který umožňuje nastavit množství vody protékající perlátorem. Pohyblivý perlátor je namontován přímo na výtoku z vodovodního kohoutku a jeho hlavou lze otáčet v rozsahu až 180 stupňů. Pokud tedy potřebujete perlátor například na kuchyňskou baterii, která vám umožní sprchování nádobí, volte ten pohyblivý. Dopřeje vám flexibilitu, kterou potřebujete.

Leave a Comment