Bydlení

Levně můžete topit i s plynovým kotlem

Zdá se, že zimě konečně odzvonilo a konečně si budeme užívat vytouženého jara. Zároveň přichází správný čas na pozimní bilancování. Zamyslete se nad tím, zda jste letos neprotopili nad rámec svého obvyklého rozpočtu. A také nad tím, zda by nebylo od věci daný rozpočet optimalizovat. Kam tím míříme? Možná máte nejvyšší čas na výměnu stávajícího kotle za nový.

Pokud máte patnáct či dvacet let starý kotel, počítejte s tím, že protopíte mnohem více než v případě modernějšího modelu. Nemusíte však měnit plynový kotel za elektrický – a naopak zvažte, zda není správný čas na přechod z tuhých paliv na plyn. Pořídíte-li si dostatečně efektivní plynový kotel, vaše výdaje výrazně klesnou.

Nový plynový kotel vybírejte rozvážně

Jak vybrat plynový kotel, aby vám dobře sloužil po mnoho dalších let a zároveň ulevil vašemu rozpočtu? Držte se následujících kritérií:

  1. Vyberte si model s odpovídajícím výkonem. Řiďte se tepelnými ztrátami a velikostí místností, které se chystáte vytápět. Můžete použít některou z online kalkulaček, anebo se rovnou obraťte na odborníka či projektanta. Vycházejte ze ztrátového výkonu vaší domácnosti a použijte orientační vztah: výkon kotle vypočítáte tak, že vytápěnou plochu (v metrech čtverečních) vydělíte deseti. Jednopodlažnímu domu by měl stačit kotel o výkonu kolem 7 kW. V případě kombinovaného kotle (disponuje průtokovým ohřevem vody) by měl být výkon vyšší.
  2. Dalším důležitým aspektem je účinnost. Moderní plynové kotle mají min. Účinnost 80 %, ovšem čím více, tím větší úspora za teplo.
  3. Zároveň byste si měli rozmyslet, zda je se vám více hodí nástěnný, nebo stacionární kotel. Přihlédněte k dispozicím místnosti a velikosti zařízení.
  4. A konečně rozhodnutí mezi klasikou – konvenčním kotlem a dražším, ale o něco úspornějším kondenzačním kotlem.

Značka? Sázkou na jistotu jsou plynové kotle Junkers

Předpokládáme, že si plynový kotel hodláte pořídit na delší dobu a nechcete zanedlouho řešit nucenou výměnu. Proto se poohlédněte po modelu, který se vyznačuje spolehlivým provozem, nenáročnou údržbou a jednoduchým ovládání.

Dobrou volbou jsou kotle Junkers. Značka je ve svém oboru průkopníkem – její zakladatel Hugo Junkers představil před více než 100 lety vůbec první zařízení svého druhu a způsobil revoluci v oblasti vytápění.

Se značkou Junkers nešlápnete vedle ani v případě pořízení konvenčního kotle. K nejprodávanějším modelům patří kompaktní (700 × 400 × 300 mm, váha 30 kg), ale přesto velmi výkonný, tichý a snadno ovladatelný CERACLASS. Vynikající vlastnosti však můžete čekat i u ostatních modelových řad.

Chcete se o kotlích Junkers dozvědět více, případně si nechat poradit vhodný typ s ohledem na specifika vaší domácnosti? Obraťte se na odborníky z firmy TEDOR, kteří se na zařízení německého výrobce dlouhodobě specializují. Podrobnosti najdete na topenivodaplyn.cz.

Leave a Comment