Skvělé tipy

K čemu slouží termolis a jak funguje?

Kreativní lidé termolis docela dobře znají. Téměř jistě se s ním setkali – anebo si ho rovnou koupili a vyrábí s ním originální věci všeho druhu. Pokud byste náhodou netušili, o čem je řeč: jedná se o  zařízení na bázi sublimačního tisku, jenž je skvělým pomocníkem při výrobě domácích dekorací i reklamních předmětů. Ve srovnání s ostatními metodami potisku nabízí jiné výhody, ale i negativa.

Co je temolis?

3D termolis je zařízení, které se skládá z mechanických částí a kostry, elektroniky a topné desky. Používá se k uchycení speciálních materiálů na určitý předmět. Funguje na poměrně jednoduchém principu. K uchycení dohází za cíleného tlaku za pomoci topné desky nastavené na optimální teplotu.

Podmínkou kvalitního výstupu je zařízení v dobrém stavu. Roli přitom nehraje skutečnost, zda jde o levný „no name“ termolis, nebo profi přístroj od renomovaného výrobce.

Sublimační tisk – výhody a nevýhody

Mezi signifikantní výhody sublimačního tisku patří velmi vysoká odolnost vůči otěru a působení chemikálií, vysoká pevnost a nízká hmotnost používaných médií. Dále pak možnost praní a chemického čištění či skutečnost, že je tisk na omak neznatelný.

Co se týče nevýhod, tou největší je zřejmě nemožnost tisku na tkaniny z přírodních vláken – neobsahují totiž mikropóry, do kterých by se mohl zachycovat sublimační inkoust. Dalším negativem je mírná odchylka barevnosti (podobně jako u digitálního tisku – identických barev je možné dosáhnout pouze prostřednictvím sítotisku) či absence některých (jasných a zářivých – např jedovatě zelené, fialové apod.) barev.

Na jaké materiály je možné tisknout?

Nejlepší volbou je 100% polyester. Tisk je však možný také na směs polyesteru a bavlny. V praxi termolisy nachází využití při potisku oblečení – od sportovních dresů přes tílka, trička… Mezi další materiály na které je možné tisknout, patří sklo a keramika. A poměrně široké spektrum dalších materiálů obsahujících sublimační vrstvu.

Kde seženete profesionální termolis?

Nejen termolisy, ale také řezací plotr a kompletní sortiment spotřebního materiálu zakoupíte online ve specializovaném eshopu termolisy.cz. Nebojte se na cokoliv zeptat nebo si nechat poradit s výběrem.

Leave a Comment