Skvělé tipy

Jak rychlý je váš internet? Víme, jak si změřit skutečné parametry

Přízvisko „rychlý“ je v souvislosti s internetem relativní, protože rychlost, jež byla ještě před několika lety vnímána jako nadstandardní, dnes může být velmi podprůměrná. Nároky běžných uživatelů jsou větší, objemy stažených dat vyšší, a kdo již delší sobu setrvává u poskytovatele, který se do inovací, potažmo zrychlování, příliš nehrne, může znamenat problém. Pokud máte pocit, že vaše připojení neodpovídá standardu dnešní doby – anebo ještě hůř – odpovídat by mělo, ale v praxi se plouží jako vyčerpaný šnek, proveďte jednoduché měření.

Základní podmínky správného měření rychlosti internetu

Měření rychlosti internetu je v zásadě velmi jednoduché, ale mají-li být výsledky správné, musí se dodržet několik důležitých pravidel. Jinak budou naměřené hodnoty zkreslené a nevypovídající o skutečném stavu.

Rychlost internetu se měří přes ethernetový kabel, nikoliv přes bezdrátové připojení (Wi-Fi). Ideální je, pokud se připojení testuje na počítači s nově nainstalovaným operačním systémem. Pokud se PC či notebook nechystáte uvést do továrního nastavení, ujistěte se, že OS po startu nehlásí vážné chyby a aktualizujte všechny ovladače hardwarových součástí.

Během měření nesmí probíhat žádné procesy, které by mohly mít negativní vliv na výsledek. Neměli byste proto např. stahovat soubory nebo si pouštět videa na YouTube apod. Ujistěte se, že se k modemu není připojeno další zařízení (včetně televize a mobilního telefonu).

Kde ověření rychlosti probíhá?

DSL rychlost si můžete ověřit zcela zdarma prostřednictvím nástroje NetMetr, kterou provozuje Český telekomunikační úřad. K dispozici jsou však i další aplikace jako speedtest.net nebo mereni.nej.cz.

Poslední zmíněné měření provozuje společnost Nej.cz, která zákazníkům nabízí až 500 Mb/s po kvalitní optické síti. Jako jedna z mála ISP společností vybudovala přes celou ČR páteřní síť o kapacitě 100 Gb. Pokud hledáte spolehlivého providera pro váš internet, televizi a volání, informujte se o aktuální nabídce na nej.cz.

Leave a Comment