Bydlení

Co všechno musí splňovat kvalitní hromosvod a jak dále ochránit elektroniku?

Mezi důležitou ochranu před počasím, patří například hromosvody. Jde o velmi důležitou součást každého domu. Kvalitní hromosvod totiž dokáže zkrotit prudký výboj elektřiny a ochránit dům před bleskem. To v praxi znamená především ochranu elektronického vybavení, které může být poškozeno vlivem krátkodobého přepětí způsobeného právě bleskem. Jenže samotný hromosvod není to jediné, co je potřeba vyřešit a případně zkontrolovat. Na co dalšího se zaměřit a co musí splňovat kvalitní hromosvod? To se dozvíte v tomto článku.

Projekt hromosvodu

Pokud na svém domě nemáte žádný hromosvod, nebo víte, že ten stávající je v havarijním stavu, rozhodně se vyplatí obrátit se na profesionály a nechat si zpracovat projekty hromosvodů. Může se jednat o výběr hned z několika možných řešení, u kterých je zajištěna maximální efektivita a splnění nutných norem. Na vás bude, jakou konkrétní variantu zvolíte.

Správné uzemnění hromosvodu

Aby mohl hromosvod správně fungovat, musí být v pořádku všechny jeho součásti. Mezi klíčový prvek patří především základový zemnič. Cesta k němu musí být nepřerušená tak, aby tok energie zamířil právě do zemniče, kde ztratí svou sílu a nezpůsobí nečekané škody. Uzemňovací soustava opět může mít mnoho různých podob, kdy záleží na konkrétním případu a výchozích parametrech budovy i jejího okolí.

Ochrana vnitřní elektroinstalace

Kromě hromosvodu je dobré zaměřit se také na ochranu vnitřní elektroinstalace. V praxi jde o svodiče přepětí a dostatečnou izolaci vnitřního okruhu elektrického napětí. Správným provedením je možné předejít škodám, které mohou vzniknou na vnitřním elektronickém vybavení. V určitých případech jde také o důležitý bezpečnostní prvek, jehož správná instalace může zvýšit bezpečnost elektrické soustavy v domě.

Leave a Comment