Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a s nimi se šíří i řada mýtů a omylů. Pojďme se podívat na ty nejčastější a rovnou si je vyvrátíme.
1. Mýtus: Mobilní telefony způsobují rakovinu a další nemoci
Tento mýtus se šíří už od dob prvních mobilních telefonů. Vědecké studie ale žádný přímý vliv na vznik rakoviny ani jiných závažných onemocnění neprokázaly. Mobilní telefony sice vyzařují radiofrekvenční energii, ale v tak nízkých intenzitách, že nepředstavují žádné zdravotní riziko.
2. Mýtus: Baterii je nutné před prvním použitím úplně vybít
Moderní lithium-iontové baterie, které se používají v drtivé většině mobilních telefonů, tento proces nepotřebují. Naopak, hluboké vybití jim může spíše ublížit. Proto je nejlepší nabíjet telefon po částech, ideálně v rozmezí 20-80 %. Přečtěte si i další mýty o bateriích.
3. Mýtus: Černá tapeta šetří baterii
To je pravda pouze u telefonů s OLED displejem. U LCD displejů nemá barva tapety na výdrž baterie žádný vliv.
4. Mýtus: Voděodolnost s IP68 umožňuje ponoření telefonu do hloubky 1,5 metru
Stupeň krytí IP68 udává odolnost proti vniknutí prachu a vody. První číslice (6) značí prachotěsnost, druhá (8) odolnost proti vodě. V tomto případě je telefon chráněn proti trvalému ponoření do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut. Pamatujte ale, že se jedná o laboratorní podmínky. V praxi může mít na voděodolnost vliv slaná voda, chemikálie, otřesy a další faktory. Zde najede vše na téma voděodolnost telefonu ip 68.
5. Mýtus: Aplikace na pozadí zpomalují telefon
Moderní operační systémy Android a iOS umí efektivně spravovat aplikace na pozadí a minimalizovat jejich vliv na výkon telefonu. Pokud máte pocit, že je váš telefon pomalý, zkuste spíše restartovat systém, vymazat mezipaměť aplikací a uvolnit úložný prostor.
6. Mýtus: Antivirové programy pro mobilní telefony jsou nutné
V případě, že stahujete aplikace pouze z oficiálních obchodů (Google Play, App Store), je riziko napadení malwarem velice nízké. Antivirové programy tak nejsou nezbytné a mohou spíše zpomalovat telefon.
7. Mýtus: Telefon je nutné vypínat na noc
Vypínání telefonu na noc není z hlediska jeho životnosti nutné. Moderní telefony zvládají spánkový režim velmi efektivně a spotřebovávají jen minimum energie.
8. Mýtus: Aktualizace softwaru zkracují životnost baterie
Opak je pravdou. Aktualizace softwaru obvykle přináší optimalizace, které mohou zlepšit výdrž baterie. Kromě toho opravují chyby a zvyšují bezpečnost telefonu.
9. Mýtus: Používání nabíječky jiného výrobce poškodí telefon
Pokud používáte kvalitní nabíječku s odpovídajícími parametry (napětí, proud), nemůže poškodit telefon. Vyhněte se ale levným nekvalitním nabíječkám z pochybných zdrojů, které mohou představovat bezpečnostní riziko.
10. Mýtus: Telefon s více jádry je vždy výkonnější
Počet jader procesoru není jediným faktorem, který ovlivňuje výkon telefonu. Důležitá je i jejich architektura, takt a další parametry. Proto se nespoléhejte pouze na počet jader a před nákupem si porovnejte recenze a testy konkrétních modelů.
Doufáme, že tento článek pomohl vyvrátit některé mýty o mobilních telefonech a že se budete řídit pouze ověřenými informacemi.