Finance Skvělé tipy

Tepelné čerpadlo vzduch – voda: Ušetří vám desetitisíce ročně!

Proč v létě přemýšlet nad budoucí topnou sezónou? Třeba kvůli nemalým úsporám, kterých můžete dosáhnout díky moderním technologiím. Pokud vás trápí vysoké výdaje za energie a rádi byste z dlouhodobého hlediska ušetřili „balík“, zvažte pořízení tepelného čerpadla. Pro další podrobnosti nepřestávejte číst!

Tepelné čerpadlo pro rodinný dům nabízí možnost, jak výrazně ušetřit. V českých klimatických podmínkách bývá ideální varianta vzduch – voda s podobným výkonem jako systém země voda, ale s výrazně nižšími náklady na realizaci. Další výhody spočívají v tom, že tepelná čerpadla vzduch – voda nenarušují teplotní rovnováhu okolí a lze je využívat celoročně. V létě pro přípravu teplé vody a chlazení, v zimě pro topení.

Moderní tepelná čerpadla pracují velmi efektivně, jsou bezúdržbová a hrozí u nich jen minimální riziko poruchy. Zároveň jsou energeticky šetrná a jejich chod je velmi tichý. Pomyslnou nevýhodou je vyšší vstupní investice, která vás může odradit. Snadno si však spočítáte, že se vynaložené prostředky rychle vrátí.

Pochybujete o tom? Počítejme s tepelnou ztrátou domu ve výši 7 kW. Roční spotřeba energie potřebné k vytápění je cca 15 Mwh/rok, což v případě vytápění elektrokotlem vychází na cca 40 000 Kč. Na základě zkušeností z minulých let se tepelné čerpadlo obejde bez záložního zdroje tepla, případně jej potřebuje jen na krátkou dobu. Průměrný topný faktor (COP) je cca 3 a provoz tepelného čerpadla tak nestojí více než 13 300 Kč. V praxi je úspora ještě větší, protože je třeba kalkulovat také s ohřevem teplé vody, který je díky čerpadlu více jak o polovinu levnější. K tomu připočítejte také úsporu za elektřinu spotřebovanou elektrickými spotřebiči – díky levnému tarifu ušetříte až polovinu nákladů.

Pokud vás problematika tepelných čerpadel zaujala a rádi byste v budoucích letech ušetřili, obraťte se na českého výrobce a dodavatele PZP Heating a.s. Na webu najdete další informace a ceník tepelných čerpadel.

Leave a Comment