Zdraví a lifestyle

Příčiny nadváhy českých dětí? Přílišný energetický příjem a nedostatek pohybu

Obezita cloumá zdravím světové populace. Rozhodně se netýká jen Američanů, kteří byli v minulosti poněkud stereotypně vykreslováni jako milovníci rychlého občerstvení. Neméně alarmující je stav Evropanů – a jsou to právě Češi, kteří patří k nejtlustším evropským národům. Nadměrné množství tuku se bohužel týká stále více děti. Podle statistik je u nás obézních 10 % dospívajících – a nadváhou trpí každé čtvrté dítě.

Jaká jsou zdravotní rizika nadváhy a obezity u dětí?

Úskalí obezity a nadváhy nespočívá jen v estetice těla – ta je na víc ryze subjektivní. Rodiče dětí trpících obezitou či nadváhou by se však měly zamyslet nad souvisejícími zdravotními riziky. Organizace Kids Health varuje před problémy s kostmi a klouby, astmatem, spánkovým apnoe, dušností, ale i příliš brzkým pohlavním dospíváním a problematickým menstruačním cyklem. S nadměrnou hmotností jsou navíc úzce spojeny život ohrožující srdečně-cévní choroby, diabetes a v pozdějším věku poruchy s plodností.

Odborníci upozorňují, že příčinou nadváhy a obezity je u naprosté většiny dětí kombinace zvýšeného příjmu potraviny (tzn. nadměrný příjem energie) a naopak snížený energetický výdej.

Učte děti zdravě jíst

Rodiče, kteří u svých dětí zaznamenají tendenci k nadváze, případně již daný problém řeší, by měly potomky motivovat ke změně jídelníčku. Jedním z klíčů k dosažení zdravé váhy jsou zdravé stravovací návyky a pestrý jídelníček, který nezahrnuje smažený a tučná jídla, uzeniny a velmi sladká jídla a nápoje.

Motivujte děti k pohybu

Pohybová aktivita je stejně důležitá jako zdravá strava. Starší děti ji mohou provozovat v rámci kroužku a ti nejmenší společně s rodiči. Pokud městský mobiliář v místě vašeho bydliště čítá moderní, bezpečné dětské hřiště – navštěvujte ho společně s vašimi dětmi vždy, když to počasí dovolí.

1 komentář

Leave a Comment