Pro muže

Kde se vzaly a jak nosit polokošile

Ani tričko, ani košile. Na první pohled sice vypadá jako triko, má však límeček a pár knoflíků na zapínání. Kde se tento kus oblečení vzal, k jaké příležitosti ho obléknout a jak v polokošili vypadat jako elegán?

Pokud bychom chtěli odhalit původ polokošil, musíme se vydat do Indie. Zde se velké popularitě těšilo (a stále ještě těší) pólo. Nikoliv to vodní, ale jezdecký sport. Tito sportovci dříve nosili výhradně těžké bavlněné košile, v rámci odlehčení se jich však zbavili a začal nosit trička. Límeček a knoflíčky však zůstaly. Tohoto trendu se chytil obchodník John E. Brooks, který ho koncem 19. století rozšířil do Ameriky. O nárůstu obliby polokošil se výrazně zasloužil také francouzský tenista René Lacoste. Ten se na US Open v roce 1926 ukázal právě v triku s límečkem a knoflíky, později je začal prodávat pod dnes světoznámou značkou Lacoste.

Jak polokošili vybrat?

Polokošile či polo triko se typicky vyrábí z bavlny a umělých materiálů. Na konci rukávů bývá často zakončená elastickým lemem. Má výhradně krátký rukáv.

Při výběru se soustřeďte spíše na bavlněné modely, jsou příjemnější na nošení, nebudete se v nich potit. Existují těžší tkané varianty s texturovaným povrchem, které jsou o něco elegantnější než ty kompletně hladké. Pokud složení polokošile obsahuje malé množství elastanu, není to však na škodu, jen to přispívá její elastičnosti a pružnosti.

Vždy vybírejte takovou polokošili, která vám perfektně padne. Musí pasovat na vaše tělo, nikoliv však natolik, aby se zpod ní nějak výrazně rýsovaly kontury vaší postavy. Už vůbec však nemůže být příliš volné. Rukávy (vždy krátké!) by měly končit zhruba v polovině vzdálenosti mezi loktem a ramenem. Mírně by měly obepínat váš biceps.

Jak, kam a s čím polo trika nosit?

Polokošile patří k mírně formálnímu, casual druhu oblečení. Oblékejte je k džínům, chinos kalhotám, v létě pak klidně ke kraťasům. Ideálně pak k takovému outfitu ladí tenisky (například bílé) s odhalenými kotníky.

Pokud chcete nosit něco přes polotriko, skvěle se k němu hodí džínová či jiná látková bunda. Pro formálnější příležitosti se nebojte ani sportovního sáčka, případně svetru, zpod kterého vyčnívá límeček. Jeho okraje by však měly být vždy zastrčené. Velmi uvolněně působí přes ramena přes ramena přehozená bavlněná mikina.

Co se barev týká, zůstaňte při zemi. Nejlépe vypadají univerzální barvy, jako černá, tmavě modrá nebo bílá. Vyvarujte se naopak výrazným pastelových odstínů a nějakých extravagantních vzorů. Pokud přeci jen nechcete pouze jednobarevné polo triko, jednoduchý vzor či pár proužků bohatě postačí.

Leave a Comment